Štúrovo a okolie

Mesto vďaka výhodnej polohe bolo osídlené už v praveku. V dobe rímskej ríše bolo dôležitým dunajským brodom. V 6. storočí tento priestor osídlili Slovania a Avari. Prvú písomnú zmienku o obci nájdeme v zakladajúcej listine opátstva v Hronskom Sv. Beňadiku z roku 1075.

Osud krajiny bol spečatený, keď v roku 1541 Turci obsadili Budín. V miestach, kde stojí dnešný kostol, vybudovali silné predmostie – pevnosť „Džigerdelen Parkany“. Po oslobodení spod tureckého jarma sa mesto zapisuje do dejín Európy. Získalo mýtne a prievoznícke, neskôr aj jarmočné právo. Jarmok Šimona Júdu sa stal tradíciou a usporiadúva sa každoročne v októbri.V okolí Štúrova nájdeme viac prírodných rezervácií: napr. Parížske močiare (viac druhov vzácnych vtákov), Kováčovské kopce s andezitovými skalami a Vŕšok. Po dobre vyznačených cestách je možné pozrieť celú krajinu. Dunajský oblúk je jeden z najobľúbenejších cieľov cyklistov.

Rieky regiónu Dunaj, Hron a Ipeľ sú vhodné na vodné športy. Na Dunaji sa najmä v lete objavujú jachty. Najvhodnejšia rieka pre veslárov je Hron so svojou rýchlotečúcou plytkou vodou.

Okrem riek, ktoré sú bohaté na ryby, môže sa rybárčiť aj v rybníkoch v obciach: Rúbaň, Svodín, Ľubá, Mužla, Búč.

Okolie patrí medzi najvýznamnejšie vinárske oblasti. V obciach má pestovanie hrozna a výroba vína  dlhoročnú tradíciu.

Najvýznamnejším prírodným pokladom regiónu je prameň termálnej vody s teplotou 39,7°C a termálny komplex Vadaš na ploche takmer 25 ha, ktorý ponúka široký sortiment služieb. Návštevníkom je k dispozícii 6 bazénov a krytá plaváreň. Na rekreačný šport je k dispozícii jazero s možnosťou vodného bicyklovania, člnkovania, rybolovu, 4 tenisové kurty, minigolf, stolný tenis, plážový volejbal, autodróm, trampolína, ihrisko a jazda na koni. Termálne kúpalisko poskytuje ubytovanie v hoteli Thermal***, v bungalovoch, v chatkách a v autokempoch.